Povestea candidatului rlegione

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

29012013

Povestea candidatului rlegione

1.Imi doream sa fiu legionar, era un vis din copilarie, deci nu am fost in legiune nici din curiozitate, nici in vizita, am fost ca sa fac cariera.

2.Ce am intalnit acolo a fost exact cum ma asteptam si cum auzisem,o adevarata jungla, permanent sub presiune,mereu la ordin, totul trebuie sa fie nichel ,curat, aliniat,muncesti enorm, inveti sa fi responsabil si de alti camarazi nu numai de tine(in cazul meu),cum bine mi-ai spus ACH am avut colegi ex. marines,spetsnaz,bope etc. multi dintre ei au cedat inaintea mea,unii fizic prin accidentari, altii psihic, fie eliminati pur si simplu in etapa de selectie.
Un lucru e cert, nu am reusit sa imi pun mintea pe off cum bine m-a sfatuit ACH inainte sa ma inrolez.Am gandit prea mult,am inceput sa caut motivatie pentru lucrurile pe care le faceam(lucru total gresit),desi aparent totul avea o logica,multe lucruri incepusera sa mi se para inutile.Practic mi-a disparut motivatia si cine a fost in legiune stie ca fara o motivatie puternica, nu rezisti acolo nici macar 4 zile.
Legion etrangere e un drum fara intoarcere, expresia "Legio Patria Nostra" sintetizeaza perfect ideea, odata obtinuta matricola de legionar,esti ca si intrat in aceasta mare Familie, este ft ft greu sa mai pleci, poate doar la cererea ta,in primele 6 luni, cum a fost si in cazul meu sau mai nou indiferent de perioada de contract.2 noutati(superiorii nu mai au voie sa te loveasca,desi palmele dupa ceafa sunt inerente si 2 am intalnit la Aubagne la CAPLE un englez cu 1 an si 7 luni de serviciu care se ceruse civil si urma sa mai stea acolo inca o saptamana dupa ce am plecat noi dupa care era liber.Avea deja 3 luni acolo si facuse deja 2 saptamani de arest si zilnic pompa de cel putin 20 de ori in fata sergentului cantand imnul Marii Britanii,de vre-o 2 ori am bagat si eu alaturi de el, ca nu puteam sa ma abtin din ras cand il auzeam cantand).
E simplu, simteam ca 5 ani departe de familie in acel ritm ar fi fost o corvoada pentru mine ,nu ma puteam multumii cu un iphone si un laptop, era prea multa uniformitate si monotonie...ca sa mai si glumim,vb noi intre noi acolo si spuneam ca dupa 2 luni de legiune, daca unul dintre noi ajunge vreodata, doamne fereste, la puscarie ,cu siguranta o sa fie sef de camera

Ca un sfat pentru cei care viseaza la bereta verde cu flama legiunii sau la faimosul kepi blanc,fratilor daca aveti familie,prieteni,o ocupatie si un rost in viata ,bucurati-va de libertate!viata este scurta!!ce a facut Jean Danjou acum aproape 200 de ani a fost remarcabil si memorabil,dar de aici si pana la spalarea de creiere care este astazi in legiune,e cale lunga.
Nu regret ca am fost,daca ar fi sa o iau de la inceput as face-o iara,dar trebuia sa renunt la prea multe pentru "viata" din legiune si pur si simplu nu se merita.

Codu Verbal(A.Galdsar-nom legion) e la prima companie ,a doua sectiune, am fost colegi de camera din prima zi de la Aubagne,ghinionul sau norocul a fost ca dupa ce ne-a facut rouge, el a ramas retard o saptamana la centru de selectie si eu am plecat la Castel inaintea lui cu prima fractie de rouge.Pana a ajuns el deja eu dadusem toate testele cooper,natatie tot dar aveam ganduri negre in cap.

Toate drepturile ii revin lui rlegione. Nu este editat nimic!

Topic inchis.
Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

- Subiecte similare
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum