Intrebari frecvente

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Intrebari frecvente

Mesaj Scris de Admin la data de Vin 25 Ian 2013 - 15:28

Aici puteti sa scrieti toate intrebarile dumneavoastra legate de centrele de recrutare.

Am creat acest topic pentru a nu se deschide altele, daca doriti puteti deschide, nu este nici o problema dar 95 % din intrebari vor avea un raspuns aici.

Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

Re: Intrebari frecvente

Mesaj Scris de legoJN la data de Mar 30 Apr 2013 - 10:09

deci, daca ma duc la alta sectie sa ma inrolez ajung tot la aubagne?

editat: aha, k, mersi. Very Happy
legoJN
Utilizator

Data de inscriere : 30/04/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de paultoia la data de Mar 30 Apr 2013 - 15:26

legoJN a scris:deci, daca ma duc la alta sectie sa ma inrolez ajung tot la aubagne?

pentru inceput, se numeste centru si nu sectie, scrie mare la categorie si-n topic...

si da ajungi la Aubagne de la orice alta "sectie" unde te prezinti pt inrolare limba

citeste forumul ca ai sa gasesti raspunsuri la multe intrebari.

nu vreau sa moderez dar imi place forumul cum este si am rugamintea la tn sa editezi sa spui ce mai ai in cazul in care nu mai sunt intrebari.
paultoia
Utilizator

Data de inscriere : 20/02/2013
Varsta : 47
Localizare : Barcelona

Sus In jos

Mesaj Scris de mureanu gabriel la data de Sam 4 Mai 2013 - 20:09

de la gar cu ce ma duc la centrul de recrutari?
mureanu gabriel
Utilizator

Data de inscriere : 04/05/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Sam 4 Mai 2013 - 20:18

Pe jos, este 1km pana acolo.
Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Ndumitriu67 la data de Dum 14 Iul 2013 - 10:25

mureanu gabriel a scris:de la gar cu ce ma duc la centrul de recrutari?

In Aubagne e plin de indicatoare care duc catre centrul de recrutare. Din Marseille poti merge cu trenul sau cu autobuzul, biletul costa in jur de 5e si faci maxim 10minute. Au birouri de informatii in gara si in autogara, poti intreba si acolo daca nu te descurci.
Ndumitriu67
Utilizator

Data de inscriere : 12/07/2013
Varsta : 25
Localizare : Botosani

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Sam 24 Mai 2014 - 3:40

Salut imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie .. vreau sa ma informez cu niste chesti bun sa incep. AM 18 ANI DE MIC VREAU SA AJUNG IN LEGIUNE NU PENTRU BANI , AM 1 75 STIU CA NU CONTEAZA ASTA AM 75 KG AS DORI SA IMI LASI TU RASPUNSURII LA TOT CE-TI ZIC EU AICI, AM INTELES CA AU MAI MULTE SANSE CEI CARE SUNT SANATOSI TUN DECAT CEI CARE REZISTA MAI BINE LA PROBE PE SCURC AIA MAI SANATOSI SUNT VAZUTI MAI BN CA AIA REZISTENTI. ( CA TE FAC AIA REZISTENTI ) ASA M INTELES ... ESTE VRE-O PROB DACA AM SUFLU SISTORIC ? DE MIC IL AM.. NU E PROB ASTA STIAM SI NU STIU DACA MI-SA TRATAT ORICUM NU AM PROBLEME CU EL ADICA CRED CA MI-A TRECUT DAR EU DOAR ITI ZIC AICI.. SUNT SPORTIV DE MIC DE LA 6 ANI SUNT FOTBALIST SI LA 13 ARBITRU PANA-N PREZENT POT SPUNE CA AM REZISTENTA DAR PENTRU UN LEGIONAR E 1% DIN CE TREBUIE SA DAI ACOLO DAR AM UN DEVOTAMENT MAI RAR INTALNIT. CE ZICI SA MAI ASTEPT 1 AN 2 ? SA MA DUC SA MAI FAC NISTE SALA SA FIU CAT DE CAT INVATAT CU CE E ACOLO SI SA FAC EXERCITII PESTE LIMITA MEA ACAS LA SALA ETC ? ARE CEVA DACA MA DUC ACOLO CU FREZA.. NICI-O DATA NU AM FOST TUNS 1 SAU 2 IN CAP DOAR IN PARTI.. POATE ISI FAC O IMPRESIE PORASTA CEII DE ACOLO ZIC SI EU... TRB SA FI TUPEIST SAU CUM.. EU DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE VOI FI SINCER SI NU VOI MINTI , ASTEPT RASPUNSUL TAU MERSI. ( O MASEA MI-SA RUPT SI 1 E CARIATA ARE CEVA ) ( am si 2 masele pe jumate cariate si rupte merge sa merg la dentist sa le fac in regula si sa ma duc mancam dulciuri multe cand eram mic astept raspuns . )
SPARTANUL
Moderator

Data de inscriere : 24/05/2014
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de MarioSt la data de Vin 12 Dec 2014 - 10:14

SPARTANUL a scris:Salut imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie .. vreau sa ma informez cu niste chesti bun sa incep. AM 18 ANI DE MIC VREAU SA AJUNG IN LEGIUNE NU PENTRU BANI , AM 1 75 STIU CA NU CONTEAZA ASTA AM 75 KG AS DORI SA IMI LASI TU RASPUNSURII LA TOT CE-TI ZIC EU AICI, AM INTELES CA AU MAI MULTE SANSE CEI CARE SUNT SANATOSI TUN DECAT CEI CARE REZISTA MAI BINE LA PROBE PE SCURC AIA MAI SANATOSI SUNT VAZUTI MAI BN CA AIA REZISTENTI. ( CA TE FAC AIA REZISTENTI ) ASA M INTELES ... ESTE VRE-O PROB DACA AM SUFLU SISTORIC ? DE MIC IL AM.. NU E PROB ASTA STIAM SI NU STIU DACA MI-SA TRATAT ORICUM NU AM PROBLEME CU EL ADICA CRED CA MI-A TRECUT DAR EU DOAR ITI ZIC AICI.. SUNT SPORTIV DE MIC DE LA 6 ANI SUNT FOTBALIST SI LA 13 ARBITRU PANA-N PREZENT POT SPUNE CA AM REZISTENTA DAR PENTRU UN LEGIONAR E 1% DIN CE TREBUIE SA DAI ACOLO DAR AM UN DEVOTAMENT MAI RAR INTALNIT. CE ZICI SA MAI ASTEPT 1 AN 2 ? SA MA DUC SA MAI FAC NISTE SALA SA FIU CAT DE CAT INVATAT CU CE E ACOLO SI SA FAC EXERCITII PESTE LIMITA MEA ACAS LA SALA ETC ? ARE CEVA DACA MA DUC ACOLO CU FREZA.. NICI-O DATA NU AM FOST TUNS 1 SAU 2 IN CAP DOAR IN PARTI.. POATE ISI FAC O IMPRESIE PORASTA CEII DE ACOLO ZIC SI EU... TRB SA FI TUPEIST SAU CUM.. EU DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE VOI FI SINCER SI NU VOI MINTI , ASTEPT RASPUNSUL TAU MERSI. ( O MASEA MI-SA RUPT SI 1 E CARIATA ARE CEVA ) ( am si 2 masele pe jumate cariate si rupte merge sa merg la dentist sa le fac in regula si sa ma duc mancam dulciuri multe cand eram mic astept raspuns . )
                                                           Trebuie sa fii sanatos tun, din punct de vedere medical. Din punct de vedere fizic, trebuie sa faci minimul (minim 7 paliere la luk - leger si minim 4 tractiuni) ca sa ajungi la `blue` si sa fii platit cu 30 E la zi. Dupa medical si fizic dai psihotehnicul (teste de inteligenta, de personalitate si interviuri). Ultimul e `Gestapo`. Toate datele tale sunt trecute intr-un dosar. In fiecare Joi e comisia care analizeaza dosarele si iti da verdictul: fiecare candidat este analizat individual, nu conteaza grupa din care faci parte. Noi am fost 10 in grupa, la medical au trecut 5, iar la sportiv 2. Din pacate am picat la sportiv. Mai departe urmeaza `blue` si `rouge`. La rouge semnezi precontractul si depui juramantul. La rouge si blue nu stiu exact ce probe ai, ca nu am ajuns: doar medical mai aprofundat. Mai departe pleci spre Regimentul Strain nr. 4 (4RE) din Castelnaudary unde stai 14 saptamani + ferma. Aici faci instructia de baza. Aceasta perioada mai este numita `iadul`, faci antrenamente extrem de grele, unele comenzi primite de la superiori sunt tampite. Cea mai grea lupta e cu psihicul, daca cedezi pleci acasa. Ar fi bine sa plombezi maseaua, ar fi nasol sa fii intors pentru o carie. Mergi acolo cu o tunsoare decenta, sa nu-si faca impresii proaste despre tine. Fara antrenament sa nu mergi, parerea mea, e destul de grea proba fizica.
MarioSt
Utilizator

Data de inscriere : 12/12/2014
Varsta : 22
Localizare : Nimes

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus