Povestea candidatului din septembrie 2011

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

01082012

Povestea candidatului din septembrie 2011

La sugestia unui utilizator/administraor am decis sa va scriu despre incursiunea mea cu LE, prin aceasta sper ca acei ce scuipa intrebari inutile ce au mai fost intalnite si al caror raspuns exista deja de mai multe ori sa se abtina.

Inceputul:

21.09.2011 - M-am imbarcat in avionul companiei Wizz air care ma ducea de la Bucuresti la Paris Beauvais (52E), cursa a plecat la 07:05am si a aterizat la (ora locala) ~09:30, de aici am luat autobuzul (15E) pana in Paris , fiind devreme am decis sa nu imi complic situatia prin metroul Parizian si sa evit linia galbena (a metroului) care nu are contact cu cea rosie de care aveam eu nevoie printr-o plimbare pana la arcul de triumf unde este si statia de metrou "Charles de Gaulle Etoile" de aici ne mai trebuind sa schimb metroul (dureaza cam 20minute mersul pe jos pe "Rue D'Armee" sau ceva de gen). La "Nogent-sur-Marne" ajungi repede si la Fort de Nogent cam tot atat de repede, eu am ajuns la ~14:30.

FORT DE NOGENT - Aici la poarta ti se cere pasaportul, (daca nu le convine actul pleci>>nu ai valabilitate destula, ai pasaport temporar sau li se pare ca spune in pasaport nu seamana cu ce este in alte acte (da ar fi bine sa ai si alte acte)<<)
- De la poarta ajungi in biroul caporalului sef de serviciu la permanenta, el iti va lua telefonul actele iti va spune sa lasi sacul jos si sa te duci in camera de visavis (camera cu 3 randuri de paturi suprapuse ce au cuvertura rosie dar si doua mese rotunde), te vei aseza la masa si vei completa CU MARE ATENTIE fisele ce iti sunt inmanate (sa nu minti ca va conta pana la sfarsit ce ai scris acolo).
***La completare nu vei fi singur, va fi un "responsable" care va avea grija sa faci ce trebuie***
- Dupa completare te duce in alta camera unde iti vei goli bagajul si buzunarele, iti vor arunca toate medicamentele (eu am avut paracetamol), mancarea si iti vor confisca tot te poate fi folosit ca arma sau ce nu le convine lor (in cazul de fata, unghiera, desi au fost oameni care nu au avut probleme la capitolul unghiere)
- Aici vei sta minim 5 zile maxim 14, pana te trimit la Aubagne
- Nu ai voie sa faci exercitii fizice dar poti face expre sa mai furi niste exercitii facand ce nu ai voie sa faci la "sala TV" sau asezandu-te pe bordurile care marginesc terasa ofiterilor (acolo vei baga flotari bine de tot...) dar poti face si in camera atata timp cat caporalii nu te vad.
- La paris mancarea e putina, vei slabi dar va fi ok
- Vizita medicala facuta la Paris este singura pe care o faci (cealalta de la Aubagne e defapt un interviu deghizat)
- Daca domnul colonel de la Paris iti da aviuzul medical (OK) atunci pleci la Aubagne in urmatoarea Marti sau Joi
- Inainte si dupa vizita vei munci (greblat, maturat, bucatarie, dus pubelele, aranjat pietrisul in parcare, scos iarba dintre dalele de piatra, spalat pe jos, gradinarit,Etc.)

AUBAGNE - Aici ajungi cu TGVul pana in marsilia si cu autobuzul pana in Aubagne (mergi insotit si cu autobuzul lor)

***De aici voi incepe cu povestea la persoana 1 pentru ca experienta difera umpic de la om la om (daca esti batut in cap vei avea experienta dracu winking) )***

- Eu la Aubagne am ajuns joi inainte de masa de pranz, cum am intrat ne-au pus la rand in fata unei cladiri (cladire in care mai tarziu dadeam interviul GESTAPO) si acolo am asteptat vre-o ora in soare in pozitie de drepti ("gard a vous") dupa care alinierea , am primit o tablita cu numele meu si dupa o asteptare la coada am fost pozat si trimis jos la "asemblemant"
- Acum am fost dus la subsolul altei cladiri (cladire in care am stat cazat cu toti ceilalti candidati) si am fost dezbracat si deposedat de toate lucrurile inafara de 10 sau 20 de euro si de ochelari (toata lumea are parte de asta si m-am amuzat cumplit cand americanul si englezul au inceput sa turuie cu drepturile omului in sus si in jos)
- Mi-au luat tot si mi-au dat: 2perechi de chiloti si ciorapi, un tricou negru, un short negru,mai tarziu am primit o ranita cu prosop,slapi,2 asternuturi, sapun, pasta dinti, periuta si cele mai proaste lame si spuma de ras facute vreodata de natia omeneasca.(cei ce nu aveau incaltari adecvate au primit)
- La masa nimic diferit de Paris doar ca odata asezat la masa cu tava nu aveam voie sa ma ridic decat fara tava sa imi iau de baut (daca te vede caporalul ca schimbi mesele sau ca stai ca prostu gandindu-te unde/cu cine sa stai atunci va da pe toti afara si nu mai apuca nimeni sa manance,"...tul in cap de polonez")
- Din prima zi am dat testul psihotehnic(asta difera la fiecare serie), consta in 3 teste unul de logica primara unul geometrica si altul matematic, mie nu mi s-au parut grele, nu conteaza la cate intrebari raspunzi ci conteaza cate sunt corecte (dar nici sa raspunzi la 13 din 36 ca atunci apar alte intrebari). Sunt 3 teste a cate 36 de intrebari si ai 20 minute pentru fiecare test.
- Seara am avut parte de un dush de 30secunde (el in teorie e de un minut dar numara decand iti face semn sa intrii in baie si la sfarsitul minutului sa fi iesit deja), care va dati balauri va veti stinge entuziasmul cand vedeti cum curge apa... Apropos, daca esti pudic dusul asta te va face barbat!...
- A doua zi (Vineri) am dat o parte din sportiv, mai exact incepe cu LUK LEGER si continua cu tractiunile (eu am facut 9paliere si 20tractiuni din care 18 numarate deci atentie la brate sa fie intinse), imediat dupa sportiv am fost sa dau testul de personalitate.
- A urmat Weekendul in care nu se dau probe sportive dar in schimb am fost la munca, am spalat podelele,baile,sters praful in cladirea in care se afla generalul Xulescu, mai marele LE (eu i-am curatat biroul si acum uite unde stau... jk)
- Luni dimineata la putin timp dupa MICUL de jun am mers sa dam testul Cooper (2800m in 12 min), in alergare pana la stadionul din apropiere, unde te aduce pana la linia de sosire in alergare usoara te aliniaza, ai 30 de secunde cat explica in franceza si engleza ce trebuie facut si se da startul, de aici ai de facut minim 7 ture de stadion in cele 12 minute. (Pt caposi, am spus ca alergi din baza LE pana la linia de start de pe stadion, nu e mult dar am vazut oameni care deja gafaiau pana la stadion)
- Dupa Cooper unde ti se noteaza cat ai trecut peste cei 2800m care este minimul, am plecat inapoi la baza unde am fost pus la maturat trotuarele.
- Marti cand ne-am intors de la masa de pranz, ne-a aliniat si a selectat cam 16 insi care urmau sa mearga la "medical", acest medical este un semi interviu in care te intreaba daca ai consumat droguri sau nu, ce inaltime ai si alte detalii aparent irelevante la care poti gresi usor in caz ca minti, se vor uita dupa intepaturi, cicatrici, urme de lovituri, tendoane ingrosate (atentie cei cu calcifieri sau alte probleme vizibile), se uita mai ales la picioare si coloana...dar nu numai...(aici au trimis acasa 2 insi)
- Miercuri dimineata am fost cazat la gestapo vre-o 3 ore, aici pe fiecare intreaba alt ceva...din cate am dedus eu, experienta(modul in care esti abordat) variaza si in functie de gradatul care te intervieveaza si rezultatul psihotehnicului/psihotestului(test de personalitate), experienta mea a fost interesanta fiind intervievat de un Adjutant care a fost cam 15 ani in 2REP (dupa madaliile/diplomele de pe peretii biroului), omul ungur m-a luat tare la inceput a incercat sa ma intimideze, mai apoi m-a insultat, cand a vazut ca nu reactionez s-a calmat si am avut o discutie amiabila dar rece...altii au intrat acolo si au avut o experienta asemanatoare cu cea a reintalnirii cu un vechi prieten (adica stat la taclale cu glume pe tonuri prietenesti)...
***Nu incepeti cu "da de unde sti tu ba ca asa e" daca sunt nelamuriri, intrebati civilizat***
- Testul Gestapo il treci daca la sfarsit iti pune o stampila rosie mare si patrata langa care semnezi ( semnezi ca esti de acord ca superiorii sa iti umble cand vor ei in boarfe si mai multe treburi...lasi un nr de tel si adresa persoanei care vrei sa fie anuntata in caz ca tu patesti ceva si tot asa...vedeti voi)
- Joi dimineata am fost strigat si aliniat cu cei ce trebuiau sa mearga la vaccin (contine TBC latent din cate am inteles), dar nu am mai ajuns acolo pt ca mai tarziu ne-a chemat la Gestapo, ne-a tinut 6 ore la usa (8insi) pentru a intervieva un chinez...la usa ghestapoului nu ai voie sa dormi sau sa stai in picioare, dar nici nu ai voie sa stai jos cand trece un gradat deci "Gard a Vous" cand ies si intra gradatii si stat in fund ca un elev model cand nu trec (pentru voi anarhistii care veti specula metode .... sunteti filmati tot timpul si chiar se uita pt ca a iesit la noi cand mai adormea cate unu)
- Vineri, sambata , duminica si luni am fost la munci prin baza
- Marti dimineata direct dupa "Petit Dej" ne-au selectat pe vre-o 8, ne-au urcat in autobuz si am mers la spital in marsilia la un control amanuntit la ochi (eu port ochelari si vroiau sa vada daca sunt buni de ceva cred), aici iti verifica presiunea oculara, dioptrii, reactiile aparatului ocular, etc.(daca e vre-un oftalmolog p'aci va spune el mai multe) ***Nu aveti voie sa vorbiti cu civili, se poate desface contractul pe asa ceva!***
- De la marsilia am revenit exact la ora pranzului, am mancat si la careul de dupa masa ne-au chemat din nou pe cativa si am mers pentru a doua oara la infirmerie pentru vaccinare, vaccinarea este rapida, iti injecteaza sub piele TBC latent (asa am inteles) si nu ai voie sa te scarpini sau sa supui locul la presiune, in schimb poti face sport & activitatile zilnice. In doua zile te controleaza sa vada daca s-a umflat, daca are peste 15 milimetrii pata rosie sau s-a umflat, ai plecat acasa...(la mine a disparut urma in vre-o 3 ore, nu mai vedeam decat intepatura)
- Miercuri am fost selectat impreuna cu alti 2 romani si ne-au trimis la o locatie in afara bazei, unde erau 2 cladiri tip hotel (sa zicem 2 stele pentru interesati) ... aici era si un restaurant unde veneau numai gradati de la sergent sef sau adjutant in sus sa manance si totul trebuia sa fie impecabil (aici sa vezi futere... )
Am ajuns de dimineata, am fost intampinati de toti caporalii locului ne-au intrebat de nationalitate si cat de francofoni suntem (s-au luat cu mainile de cap ca eram 3 romani) ... mai tarziu am aflat ca domnii caporali sef erau 2 unguri, 1 z,1 slav(cred Ucrainean) si un portorican.
Aici am muncit in gradina, bucatarie si am facut curat in toate baile din cladirile locatiei (trebuia sa terminam 12 bai in vre-o 2 ore...), de mancat mananci la aceleasi ore dar in principiu te vor fute pe toate partile si te vor face idiot oricat de bine si repede speli vasele sau podeaua, oricum ai aseza farfuria in raft iti va spune ca trebuie mai la stanga si apoi te face idiot te da de-o parte si o pine exact unde o pusesei prima data ... cam asa , ideea este sa nu vorbesti decat intrebat si sa faci ce iti spune ignorand adjectivele...
- Joi dimineata am mancat fiecare 2 felii de bagheta (da sunt mici) cu gem si am plecat spre aubagne, ajunsi la aubagne, au sunat alarma si ne-am aliniat la careu, ne-au strigat pe cei ce fuseseram la vaccinat marti si ne-au trimis la infirmierie unde am stat in fata ei 30 minute pana a ajuns Caporalul Sef sa deschida , ne-a verificat tuturor vaccinele si ne-a trimis inapoi(urma se masoara cu rigla). Din acest moment asteptam terminarea sedintei comisiei de selectie timp in care nici un candidat, noir, vert sau rouge.
Cand comisia s-a incheiat, s-a dat alarma si ne-am strans la careu, aici ne-a strigat pe toti cei ale caror dosare au fost in comisie. Ne-au aliniat in fata tuturor celorlalti candidati si au ineceput sa strige nume, daca te striga trebuia sa tipi Present/Oui mon Leutenant si sa te aliniezi alaturi de Rouge, dupa sapte nume strigate, 3 meritau sa ajunga (au fost buni in toate probele) si 4 erau mediocrii (nu aveau mai mult de 10 tractiuni, 7 sau 8 paliere si de cooper nu stiu deci nu vorbesc)
- De aici noi cei ce ramaseseram in linie si ne strigati, ni se ordona sa luam ranitele si sa ne prezentam cu ele in Foyer unde am semnat hartia care spunea ca suntem respinsi definitiv.
Apoi am mers jos in subsol cu ranite cu tot, aici te pune sa golesti continutul ranitei in fata ta si sa returnezi asternuturile de pat, ai optiunea sa iti tii tot ce ai primit de la ei: Sapun, 3lame de ras, Spuma de ras, pasta de dinti, hartie igienica, prosop, 2 perechi ciorapi, 2 perechi chiloti, 3 unghiere, periuta de dinti.
Dupa asta iti iei sacul tau din depozit, iti pui in el ce ai tinut si te imbraci in civil, se returneaza bluza si sortul dar si adidasii pentru cei ce au primit la inceput.
Ti se da voie sa te speli la un furtun, afara (pe fata, maini, gat, subrat...nu mai mult si fara sapun, o clateala asa , sa nu puti).
Dupa intrarea oficiala in civilie acum urmeaza returnarea bunurilor confiscate la prezentarea in centrul de recrutare.
Aici primesti si bani pe zilele petrecute ca "NOIR"-24E/zi , "VERT"-32E/zi, cei ce ati venit din PARIS veti primi un bilet de TGV de intoarcere la Paris, veti fi urcati in autobuz si veti fi transportati la gara din Marsillia, aici va luati ramas bun de la caporalii care v-au adus (in cazul meu se citea pe fata lor ca le parea rau de unii ca nu au intrat)
Nu te bucura ca ai plecat cu bani, mancarea e scumpa in franta si in italia (pe unde am revenit eu in tara) este si mai scumpa, biletele de autobuz/tren luate fara rezervare de asemeni sunt scumpe sau va trebui sa astepti o zi sau 2 prin marsilia, asa ca atentie la cheltuieli...

In rest ce pot spune , pentru mine a fost o experienta extraordinara pe care asi repetao oricand (dar sa si intru), cu tot tipatul si injuraturile de la sfarsit dar si cu prieteniile facute ... pot spune ca nu merita schimbat nimic ... cel mai rau imi pare ca am luat "respins definitiv" si nu stiu unde mai gasesti un mediu asemanator (la noi in armata cu siguranta nu...)

In principiu dragi camarazi, la sfarsit nu conteaza sa fi cel mai bun...conteaza ca cei de nationalitatea ta sa se prezinte in numar mic la recrutare ... asta este din pacate ... un camarad rus a facut 33 de tractiuni si l-a oprit caporalul spunandu-i ca ajung, la paliere am fost impreuna (tot 9) si la cooper a fost cu 100m in fata mea (mai avea 50m si facea 8 ture) nu era prost si nici dereglat mintal, 3 ani de marina rusa, nu bea nu fuma....si acum e si el tot acasa...fiind 15-20 de slavi

Nu conteaza daca sunt Romani si Basarabeni, vor fi calculati ca romani, asemenea si la Rusi, Ucrainieni...

In tura mea cei 7 erau (1 rus, 1 Bielorus, 1 Araboi, 1 roman, ...alti 3 nu mai stiu , deja eram nervos pt a mai retine)

Cam atat va fi povestea, sper sa o cititi inainte de a intreba ceva al carui raspuns este in text!

Numai Bine...

Toate drepturile ii revin lui Magnus. Nu este editat nimic!

Topic inchis.
Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

- Subiecte similare
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum