Povestea candidatului 23 noiembrie 2011

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

01082012

Povestea candidatului 23 noiembrie 2011

Am ajuns la centru de recrutare din Aubagne miercuri 23 noiembrie pe la ora 13 si la poarta mai era o singura persoana pentru recrutare (un rus).
Dupa vreo 15 min a venit un caporal care ne-a verificat pasapoartele sa vada daca au termen de valabilitate cel putin 6 luni si apoi ne-a aratat o poza care era pusa pe o usa unde erau aratate obiectele de stricta necesitate pe care trebuia sa le avem la noi si ne-a intrebat daca le avem. Dupa ce am zis amandoi ca le avem ne-a poftit inauntru (intr-un birou langa poarta) ne-a luat pasapoartele si ne-a dat la fiecare o hartiuta cu pe care trebuia sa scriem numele si raspunsurile la 28 de intrebari. intrebarile erau de tip psihotehnic cu figuri si trebuia sa indici ce figura urmeaza din mai multe variante (a,b,c..)
Ne-a zis ca trebuie sa facem minim 20 corecte ca sa intram.
Atentie ca timpul e limitat la 10 min.
Intrebarile nu sunt grele daca esti atent.
Eu am facut 25 corecte.
Apoi pe rand ne-a pus sa scoatem tot ce avem in bagaj si a scris pe o foaie tot ce avem, iar toate actele si telefoanele (eu avem doua) le-a bagat intr-un plic si le-a sigilat.
Apoi am intrat pe poarta legiunii si cand am ajuns in careul unde sa de adunarea si primele teste sportive ne-a zis sa lasam bagajul jos langa barile de tractiuni si sa facem fiecare cate 3 tractiuni.
Am facut si eu si rusul 3 tractiuni si apoi am mers intr-o cladire unde stau recrutii "civili" adica cei care inca nu au dat proba medicala si unde stateam imbracati in hainele noastre unde am mai dat de 4 romani veniti in zilele anterioare.
Ne-a zis sa lasam bagajul intr-o cusca de metal(unde mai erau si alte bagaje) si ne-a zis sa mergem in spatele cladirii unde era amenajat un cort cu bancute de lemn si o camera destul de mare cu un televizor scaune si multe reviste si casete video.
Seara fiecare isi ia bagajul si merge si isi alege un pat apoi facem baie si apoi la somn.
Dimineata la 5 era desteptarea si trebuia sa facem patul cum a fost si sa ne strangem bagajul si sa-l punem inapoi in cusca metalica.
La ora 6 e micul dejun (cafea,paine,unt si gem).
Dupa micul dejun un caporal alege cateva pers care sa faca curat in birourile din cladirea unde stateam noi, iar restul stateam ori afara pe bancute ori in camera cu televizorul.
Pe 24 (a doua zi) am fost chemat de un caporal sef unde am rapuns la mai multe intrebari gen:
ce limbi vorbesc,ce scoala am, de ce am venit in legiune...etc
am completat o hartie si am semnat altele.
Pe 25 dimineata pe la 7 am fost la medic intr-o cladire alaturata unde ne-a dezbracat in chiloti pe toti spoi ne-a dat cateva foi unde trebuia sa bifam ce boli am mai avut (daca am avut)..operatii..etc
apoi ne facea un control medical de rutina (cantarit,masurat,citit cu plama la ochi, tensiune..etc)
Tot in ziua aia cei care nu treceau de proba medicala plecau acasa.
Atentie !! un roman a plecat acasa dupa proba medicala pt ca avea o masea cariata si nu era plombata.
Cei care am trecut de proba medicala am semnat o hartie in fata unui capitan si apoi ne-a mutat intr-o alta cladire unde ne-a luat hainele civine si ne-a dat un tricou negru, un treninig albastru, un fel de haina bufanta cu culoare de camuflaj, 2 per de sosete, 2 per de chiloti, 1 sapun,o spuma de ras,3 bic-uri (cele mai ieftine cred) ,o pasta de dinti, o unghiera, o hartie igienica, o pereche de papuci de baie,un prosop mare alb , 2 cearceafuri si un rucsac in care sa bagam toate astea mai putin hainele cu care ne imbracam iar din bagajul nostru ne-a lasat sa luam doar periuta de dinti si banii.
Apoi ne-a strigat pe fiecare la ce camera suntem si ne-am dus sa lasam rucsacul langa pat si apoi stateam afara pana se dadea alarma si trebuia sa fugim si sa ne aliniem in careu dar nu oricum negri la negri si verzi la verzi.
Cei in tricou negru erau cei care nu daduse inca proba sportiva.
Cei in tricou verde erau cei care trecuse cel putin prima proba sportive (luc leger si tractiuni).
Pana luni pe 28 noiembrie ne striga in grupuri si mergeam la tot felul de munci (la bucatarie,gradinarit...etc)
Luni dimineata am fost si am dat testul psihotehnic care e compus din trei teste fiecare a cate 20 de min.
Iar cine trecea de aceste 3 teste mai dadea un test de pesonalitate.
Cine nu trecea de testul psihotehnic pleca acasa in aceasi zi la ora 14.
A doua zi (marti 29 noiembrie) am dat prima proba sportiva adica luc leger si tractiuni.
Am facut 8 paliere si 12 tractiuni.
Miercuri 30 noiembrie am dat testul cooper unde desi am alergat aproape 2900 de metri am fost penultimul si am picat.
Cel mai mult a alergat un negru putin peste 3200 metri.
Mi-au dat la plecare 135 de euro (pentru munca prestata banuiesc) + hainele cu care am venit,actele si telefoanele si o hartie sa ma intorc dupa data de 29 februarie.
Pana atunci ma mai antrenez..
si sper sa reusesc...

Toate drepturile ii revin lui gadget01. Nu este editat nimic!

Topic inchis.
Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

- Subiecte similare
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum