Recomandare pentru "Luk Leger"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Recomandare pentru "Luk Leger"

Mesaj Scris de Admin la data de Joi 2 Aug 2012 - 16:59

Testul sportiv LUK LEGER

Ok, vad ca sunt cativa oameni emotionati de acest Luk-Leger...asa ca am sa va dau niste hinturi pentru a ajunge mai repede in forma necesara pentru a termina 10 paliere si sa nu fiti pilaf dupa.

Eu va propun un ciclu de 4 / 6 saptamani (daca esti intr-o oarecare forma 4sapt)
- Inainte sa incepi sa zicem ca faci 6 sau 7 paliere si esti turta
- Incepi programul, recomandabil ar fi sa faci Marti si Vineri sau Miercuri si Sambata (in functie de ce program de forta/sala ai)
- Eh si acum despre ce vorbeam:

->Bucati de 120 sau de 150 de metri, se pot face si de 100 de metri dar faci mai multe ca numar.

Bucatile sunt:Alergare rapida (viteza) la un nivel la care iti permiti sa iti mentii viteza "maxima" atinsa pana la capatul distantei. Acestea se mai numesc si RULAJE deoarece iti mentii o viteza constanta de la inceput pana la sfarsit.

Cel mai eficient este sa faci 2 legate, adica faci o bucata(rulaj) cu 1 pana la 3 minute revenire dupa care mai faci o bucata(rulaj) si stai sa iti revi cu respiratia (5 pana la 8 minute, nu mai mult!) ...
Un set de 2 bucati facute asa va fi echivalentul unei serii la inceput vei face 2 serii (adica 4 bucati) dupa care stati si faceti niste gimnastica(stretching...predominant fandari, aplecarile pot duce la crampe sau chiar intinderi usoare pentru incepatori)
Dupa stretching cei care sunteti mai in forma ar trebui sa mai puteti face o serie, dar o faceti usoara, cam la jumatatea intensitatii celor anterioare (pentru relaxare activa).

In timp, facand acest program (CORECT!) 4 saptamani eu sunt sigur ca testul LUK LEGER asa cum este el prezentat in postul ADMINului va fi un fleac!

DE LUAT IN CONSIDERARE:
1-Explicatiile sunt pentru bucati/rulaje facute pe 120 sau 150 de metrii! Pentru cei ce vor sa incerce cu distanta de 100m vor trebui sa faca 3 bucati/rulaje cu acelasi timp de pauza intre ele (1 pana la 3 minute) si pauza intre serii va fi similara cu celelalte variante.

2-Pentru cei ce considera ca nu au unde sa faca testul LUK LEGER, faceti astfel: intri pe http://www.onlinevideoconverter.com/ iti alegi zona in care te afli , dai click pe butonul cu "MP3 converter" si in spatiul afisat vei posta linkul de youtube al testului LUK LEGER, (nu va avantati la alte variante pentru ca aia se aude cel mai bine!)...dupa care apasati pe continue (sageata), asteptati si downloadati/salvati MP3ul rezultat in calc.
DUPA CE terminati procesul de mai sus, va puteti pune MP3ul pe telefon, il puneti pe speaker (fara casti ca incurca la alergat si la testare oricum nu vei avea casti) si gata de testare.

Multa bafta si daca sunt intrebari, (sau reprosuri in caz ca am uitat sa detaliez ceva) le astept.

Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum