Treaba cu sansele sta în felul urmator...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Treaba cu sansele sta în felul urmator...

Mesaj Scris de Admin la data de Joi 2 Aug 2012 - 11:31

Concret,treaba cu sansele sta în felul urmator : la angajare vei fi integrat într-un grup de recruti. În acest grup pot fi tineri de 18 ani si altii de 40 de ani. Pot fi tipi foarte capabili fizic si cu un psihic corespunzator,la fel de bine cum pot fi si rateuri.Aprecierea comisiei de recrutare se face functie de :
1. încadrarea în baremele stabilite
2. calitatile tale în comparatie cu cei care sunt în acelasi grup cu tine.

Despre partea fizica,e important sa stii ca una este baremul oficial,alta este baremul stabilit de grup. Daca ai nesansa sa ai niste Husain Bolt în grupul tau...asta este ! Va trebui sa tragi tare de tot ca sa faci fata.

Testele psihologice nu sunt deosebite. Numai un idiot total (sau un geniu) nu le poate trece.

Chestia cu serviciul tau : faptul ca esti militar nu are importanta,tot asa cum nu are nici gradul. La interview vei spune ca esti militar în tara ta de origine,ca esti în concediu (cred ca îti iei concediu/permisie,nu ?) si ca nu ti-ai dat demisia pentru ca e mai usor asa decât sa astepti pâna îti dadea armata liber.

Familia : nu conteaza câti copii ai,daca esti casatorit sau nu.

Ceea ce trebuie sa întelegi : tu,ca persoana,va trebui sa te prezinti în fata unor recrutori. Dincolo de probele fizice/psihologice,va trebui sa fii capabil sa explici de ce doresti sa te angajezi,si mai ales de ce ar avea Legiunea Straina nevoie de tine mai degraba decât un tânar de 18 ani,fara familie si sanatos. Daca reusesti sa convingi recrutorul,vei fi angajat.

Nu ascunde nimic din ceea ce face parte din trecutul tau,nu raspunde decât la întrebarile care ti se pun si nu te gândi nici o clipa "astia sunt straini,pot sa zic orice" : multi straini stiu bine de tot cu ce se manânca România...asta daca nu sunt români.

Daca ai cunostinte medicale (infirmier militar,brancardier,ceva de genul asta) spune-o. E un mare plus.

Vârsta si situatia ta actuala pot fi un mare avantaj,cu conditia sa stii sa te prezinti. Daca esti angajat,uita tot ce ai citit vreodata despre Legiunea Straina.

EDIT : deontologic vorbind,ca jandarm în serviciu -daca vei fi angajat banuiesc ca vei fi considerat dezertor,ceea ce nu e bine. Practic,nu e nici o problema din punctul de vedere al L.E. Daca poti,totusi,ia-ti un concediu ceva mai lung...sa ai cumva posibilitatea sa îti anunti angajatorul actual ca ai alta treaba. Sa nu înteleaga cineva ca încerc sa încurajez dezertarea .
Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

Statistici

Mesaj Scris de Dobirceanu la data de Sam 4 Mai 2013 - 12:05

Exista vreo statistica care sa arate cam cati la suta sunt alesi sa fie recrutati ?
Dobirceanu
Utilizator

Data de inscriere : 03/05/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Treaba cu sansele sta în felul urmator...

Mesaj Scris de Admin la data de Sam 4 Mai 2013 - 12:21

Nu este. Insa in ultimul timp s-a strans robinetul cam tare in partea romanilor, nu se mai intra cum se intra odata. Acum daca se duc 10 romani deodata, pot sa intre 1,2,3,4,5, toti sau niciunul, totul depinde de caracterul omului si cum il vad cei de acolo. Chiar daca treci testele (medical, sportiv etc.) sa nu te crezi intrat, pana nu treci gestapo-ul nu esti intrat, daca celor de acolo nu le place ceva, sau emani un sentiment nesigur, neplacut, iti da liber definitif sau cateva luni sa te pui la punct.
Cel mai bine este sa te duci singur, tu singur, acolo daca ai noroc vei da peste romani, dar daca esti singur printre straini sansele cresc sa intri. Nu e recomandat sa te duci cu un prieten.
Cunosc legionari romani care au dormit in gari, pe banci, in parcuri, dupa blocuri, unii nemancati, cu bagaje-n spate etc.... si asta doar ca sa intre si sa devina legionari, si au intrat.

Poti citi asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Admin
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de mureanu gabriel la data de Sam 4 Mai 2013 - 18:36

mias dori sa ajung in legiune si nu ma las pana nu ajung sa le arat ca nu toti romani sunt la fel si uni muncesc din greu sa isi iplineasca un vis care pentru uni lise pare un vis banal sau o pierdere de timp dar pt mn inseamn o sansa sa ma integrez in socetate si o sansa la un vitor mai bun
mureanu gabriel
Utilizator

Data de inscriere : 04/05/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de goru la data de Sam 18 Oct 2014 - 11:53

am 34 de ani si am fost respins definitiv acum 13,n-am mai rezistat si am trimis scrisoare la comle.aveti idee dupa cat timp vine raspuns,daca am vreo sansa.multumiri anticipate.
goru
Utilizator

Data de inscriere : 11/10/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Dum 19 Oct 2014 - 2:10

goru daca ai messenger ceva facebook da-mi pm id meu este alex_mario_pch sa vb de legiune bafta.
SPARTANUL
Moderator

Data de inscriere : 24/05/2014
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Vin 24 Oct 2014 - 18:34

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:am 34 de ani si am fost respins definitiv acum 13,n-am mai rezistat si am trimis scrisoare la comle.aveti idee dupa cat timp vine raspuns,daca am vreo sansa.multumiri anticipate.

Cand ai trimis scrisoarea?
Admin
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de goru la data de Vin 24 Oct 2014 - 20:18

am trimis-o pe 14 octombrie
goru
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Sam 25 Oct 2014 - 11:59

Poate dura si 2 luni, poate si mai mult...ai rabdare.
Admin
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de goru la data de Sam 25 Oct 2014 - 12:22

ai mai cunoscut pe cineva in situatia mea,sa sper totusi intr-un raspuns favorabil.
goru
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Mar 23 Iun 2015 - 22:14

mai incearca sa mai trimiti o data
SPARTANUL
Moderator

Data de inscriere : 24/05/2014
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum