01.2014.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

01.2014.

Mesaj Scris de bogdanionut la data de Sam 25 Ian 2014 - 23:51

am ajuns la unitate duminica seara ..luni dimineata dupa micul dejun am avut vizita medicala iar dupa masa de pranz testul sportiv..(NU EXISTA BAREM MINIM--parerea mea---la Luc Legger trebuie atins macar palierul 8,5 si minim 10 tractiuni CORECTE (barbia peste bara si bratele perfect intinse) pentru a fi sigur de reusita)....Pt Luc Legger acesta este un antrenament bun daca il faci pana la final : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]      ......Marti am trecut la "bleu" (albastri) unde am predat TOT BAGAJUL si am primit de la ei tot ce este nevoie (haine+obiecte de igiena) si 30 Euro din banii mei (pt. tigari). La "bleu" esti platit cu 30 euro/zi si poti cumpara (o data sau max de 2 ori pe zi), de la caporal,  tigari, cola sau batoane de ciocolata. La bleu deja incepe "militaria": dush seara 30 sec dupa ceas,barbierit dimineata , mananci/te ridici de la masa la comanda, adunarea cu sirena, aranjarea patului si a hainelor. etc... Aici incep TESTELE PSIHOTEHNICE (geometrie/orientare in spatiu, matematica, asociere de figuri, s.a.)..Eu am dat trei astfel teste intr-o zi, unul dupa altul si un scurt interviu..Testele nu sunt grele daca ai ceva scoala si daca esti atent..din pacate neatentia m-a costat si am primit INAPT TEMPORAR pana in iulie 2015..la unul din teste fiecare raspuns are doua variante (yes/no)..pentru fiecare din cele patru raspunsuri trebuie marcat cu "yes" raspunsul care crezi ca e bun si cu "no" cel despre care crezi ca e fals..eu am bifat doar "yes" ce am crezut ca e bun iar cele considerate gresite le-am lasat nebifate ..automat testul a fost 0 ...am realizat greseala doar dupa ce am iesit din sala...Ce pot spune? dupa testele psiho urmeaza un test de personalitate ..nu este eliminatoriu dar este de luat in calcul mai tarziu..apoi , la cabinetul medical ti se face un test (gen vaccin) in antebrat iar daca reactia corpului este necorespunzatoare este respins cu posibilitate de revenire..aici medicul iti spune ce ai de facut in caz negativ..urmeaza sau chiar intre cele de mai sus multe alte interviuri....tot la "bleu" se da testul GESTAPO, ultimul..consta intr-un interviu, de regula condus de un vorbitor foarte bun de aceeasi limba cu a candidatului..4-6 ore de intrebari generale dar si TOATE intrebarile personale care ti se pot pune..sfatul cel mai bun pentru reusita este sa fii cat mai natural si complet sincer.....Finalul stagiului la "bleu" il reprezinta  COMISIA..un grup de ofiteri sau cam asa ceva analizeaza dosarele candidatilor si cei "care nu corespund" sunt respinsi..aici se ia in calcul absolut TOT...cei care trec de comisie trec la "rouge"-rosii..aici primesti uniforma militara, bocanci,esti tuns la 2 mm si ai parte de "mai multa atentie " din partea caporalului, plata se mareste la 40 euro/zi, supraveghezi/indrumi activitati ale celor de la "bleu", incep exercitiile fizice.
    Pt EI constituie mici avantaje: eventuale probleme cu politia (mai putin crime/trafic droguri), CUNOASTEREA unui sport de contact, lipsa unui atasament de familie, o fosta meserie ca politist, jandarm, armata, medic/asistent medical..
Deasemenea mici dezavantaje le constituie varsta peste 30 ani, o familie (sotie, copii), afisarea unei credinte puternice in D-zeu...
Pentru cei care vor sa se inroleze le recomand sa se gandeasca foarte bine daca asta e ceea ce vor cu adevarat.O data ajunsi acolo, din primul minut fiti sinceri, naturali si modesti..Am aflat ca dupa terminarea stagiului la "rouge" se pleaca la castel..aici incepe cu adevarat "antrenamentul"...esti cu adevarat distrus din punct de vedere mental si fizic, pana cand nu mai stii cine esti..cine rezista si nu dezerteaza sau renunta este format asa cum au ei nevoie..Cei de la rouge au vazut filme cu astfel de antrenamente, filmate de ei ..sunt ireal de solicitante si facute cu scopul de a-i face sa cedeze pe cei slabi..
Am constatat ca sunt admisi din ce in ce mai putini romani..nu plecati cu pasaport temporar (poti intampina unele mici dificultati-eu am avut noroc cu , cartea de identitate pentru ca pasaportul temporar expira in sept 2014)...  Bafta!
bogdanionut
Utilizator

Data de inscriere : 30/11/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: 01.2014.

Mesaj Scris de spyd3r9999 la data de Joi 30 Ian 2014 - 15:13

Şi spui tu că dacă nu reuşesc 10 tracţiuni, pic?
spyd3r9999
Utilizator

Data de inscriere : 27/04/2013
Varsta : 21

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanionut la data de Joi 30 Ian 2014 - 15:43

ai inteles gresit..in primul rand, cand ajungi acolo si dai testele sportive, ti se spune de mai multe ori ca nu exista BAREM MINIM...eu am spus ca , pentru sanse mai mari de reusita, ar fi bun la testul "navette" un rezultat peste palierul 8,5 si macar 10 tractiuni...intr-devar pe pagina lor spun ca e nevoie de minim 4 tractiuni si palierul 7...au fost candidati care s-au bazat pe asta si au picat testul sportiv ....pentru ca in seria lor, ceilalti s-au descurcat mult mai bine..la testul sportiv singurele probe sunt tractiunile si testul "navette" (un fel de Luc Legger )...din ce am mai vazut cele doua probe sunt cumva cumulate deci cred ca se poate compensa o proba cu cealalta...
bogdanionut
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de spyd3r9999 la data de Joi 30 Ian 2014 - 15:55

Ok...alergam astă vară şi 11km...deci cred că duc testul navette lejer însă cu tracţiunile nu ştiu ce să zic
spyd3r9999
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanionut la data de Joi 30 Ian 2014 - 16:09

cu toata sinceritatea iti spun ca trebuie sa fi bine pregatit fizic..pt tractiuni antreneaza foarte bine abdomenul...eu am picat in septembrie , prima data, testul sportiv..am revenit acasa (mi-au dat inapt 3 luni )si pana in ianuarie m-am pregatit in casa aproape zi de zi (4-5 serii de 50 abdomene fiecare + 4-5 serii de 30-35 flotari in pumni + 3-4 serii de 10-12 tractiuni) iar seara, intr-un parc faceam testul "navette" pana la palierul 9 si imediat dupa asta bagam 10-12 tractiuni...chiar aici pe forum este pus un plan de antrenament foarte bun..parerea mea este ca alergarea de rezistenta, cum spui tu 11 km , te va ajuta dar testul lor este mai mult de anduranta si testeaza capacitatea corpului de a rezista la un efort ce creste gradual... nu uita ca acolo, dupa ce dai testul de alergare, se trece imediat la tractiuni..in septembrie am dat tractiunile in ordinea cum am terminat alergarea (primul care a renuntat la alergare a facut primul tractiuni) dar a doua oara, saptamana trecuta, am dat tractiunile in ordinea numerelor de pe tricou.... (am avut timp sa mi revin , am avut 9 pe tricou:)
bogdanionut
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de spyd3r9999 la data de Joi 30 Ian 2014 - 16:19

Testul ăsta de pe forum l-am terminat de 2 ori...în 2013 în 2 feluri diferite + ca am adaugat...dar asta acum cateva luni...doar pentru tracţiuni am o oarecare teamă...în rest nu.
spyd3r9999
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanionut la data de Joi 30 Ian 2014 - 23:06

antrenamentul rezolva tot Smile
bogdanionut
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de spyd3r9999 la data de Joi 30 Ian 2014 - 23:26

Vom vedea, pe 5 februarie plec.
spyd3r9999
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanionut la data de Vin 31 Ian 2014 - 0:13

ce sa ti zic?...bafta si fi increzator !!
bogdanionut
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Lun 10 Feb 2014 - 15:25

spyd3r9999 a scris:Vom vedea, pe 5 februarie plec.

Multa bafta! Smile 
Admin
Fondator

Data de inscriere : 02/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://legiuneastraina.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de spyd3r9999 la data de Lun 10 Feb 2014 - 16:53

Dupa cum spuneam...am ajuns pe 7 la usa legiunii am prezentat pasaportul, am facut 6 tractiuni si am mers la inventar, acolo au sesizat ca nu am 17 ani jumatate si mi'au zis ca dupa ce mananc pot pleca acasa.
Ma pot intoarce abia pe 19 martie.
E urat...toata lumea stia de 17 ani, dar chiar si pe usa la ei scrie 17 jumatate...
spyd3r9999
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de spyd3r9999 la data de Mar 11 Feb 2014 - 15:23

M'a rugat bogdanionut sa postez mesajul primit de la el, asa ca iata'l : ".am plecat pe 18 , la 7 dimineata din ploiesti cu un autocar de la firma Tabita..am ajuns in Franta duminica seara pe la 6 in Lancon de Provence , pe autostrada , la aprox. 45 km de Marsilia..avantajaul cu Tabita este costul biletului (80 euro) dar dezavantajul este ca te lasa cam departe de Marsilia pentru ca nu au licenta sa intre in oras..daca ai posibilitate cauta o firma care sa intre in Marsilia (cred ca Atllasib sau Eurolines) dar aici si costului biletului creste. Eu m am interesat si la ei dar biletul era 140-150 Euro..de la Lancon de Provence am ajuns la gara in Marsilia cu o ocazie Very Happy ..de la gara sunt trenuri, foarte des, sau autobuz care merge pana in Aubagne..te costa pana in 5 euro...Eu am mers cu trenul , nu mi-am luat bilet pentru ca pana in Aubagne nu este decat o statie din Marsilia si nu te controleaza nimeni...de la gara din Aubagne mergi cam 1 km pe jos pana la unitate , poti intreba , stie toata lumea Smile ...la unitate , la poarta prezinti pasaportul la biroul de recrutare si astepti pana intri in unitate cu un legionar...aici un caporal iti face inventarul la bagaj , ti se ia pasaportul si bagajul apoi astepti intr-o incapere alaturi de alti candidati...daca esti insurat sau daca esti cautat de politie, la momentul cand esti chemat pentru prelucrarea datelor , ti se shimba identitatea (nume, prenume, data si locul nasterii prenumele parintilor )..Din ce stiu problemele cu politia nu trebuie sa fie de genul crima/trafic de droguri.. esti cazat si hranit in unitate pana cand se face vizita medicala..de regula foarte repede de la prezentare..aici completezi un formular cu istoricul medical al tau si al rudelor apropiate, faci controlul standard la ochi ,inima, plamani , test de urina pt depistarea consumului de substante interzise...urmeaza o vizita in fata unui doctor care iti controleaza dintii, reflexele, articulatiile, incheieturile ; in general cauta eventuale probleme la membre, coloana , gat, urme de fracturi....dupa testul medical urmeaza proba sportiva dar asta in functie de cati candidati sunt.poti face vizita medicala azi si daca sunt multi poti da sportul chiar si a doua zi..la sport ti-am spus cam tot ce e de spus...daca iei si sportul urmeaza un scurt interviu in care spui motivul pentru care vrei legiune si cateva intrebari despre tine, chestii generale...apoi semnezi in fata unui ofiter contractul cu legiunea...dupa semnare treci la "bleu-albastri"..aici predai TOT bagajul tau si primesti de la ei un trening, incaltaminte sport (doar daca nu ai de acasa) , tricou, obiecte de igiena (pasta de dinti, periuta, sapun, 1 pereche sosete, 2 chilot, prosop), o haina tip camuflaj militar si esti mutat intr-un alt corp de cladire alaturi de "rouge-rosii"..aici incept TESTELE psihotehnice...eu am dat trei astfel de teste...unul de matematica (26 intrebari diverse figuri si scheme de numere in care trebuie sa identifici tiparul sau formula formare a numerelor si sa gasesti cifra sau nr lipsa- nu e greu , trebuie doar atentie , testul e grila) si alte 2 teste cu figuri geometrice, 30 si ceva de intrebari cu raspunsuri grila (nici astea nu sunt dificile dar trebuie mare atentie )..testele sunt contra timp (20 min fiecare)...aici eu am picat...cum am scris si in 01.2014 neatentia m-a costat 1 an jumate de INAPT...dupa acestea urmeaza alte interviuri in care te intreaba absolut TOT despre tine si familie, motive pentru care vrei sa te inrolezi...stiu ca inainte de testul GESTAPO iti fac un vaccin in antebrat iar daca reactia corpului este necorespunzatoare exista sansa sa fi respins...depinde de medic. Testul Gestapo consta intr-un interviu extenuant , pe care il dai in fata unui legionar concetatean, foarte bine pregatit..aici esti intrebat tot felul de chestii, unele ridicole sau aparent fara sens...stiu ca trebuie doar sa fi sincer, motivat 100% pentru inrolare, calm, modest, sa nu te impacientezi si sa nu faci pe desteptul..dupa Gestapo se face o comisie care studiaza dosarele celor de la "bleu" care au trecut toate testele si selecteaza dintre ei doar pe cei "care corespund"--nu am idee pe ce criterii face comisia selectia..daca treci si de comisie treci la rouge..aici primesti uniforma militara+alte haine...faci pregatire fizica si alte activitati menite sa ti testeze motivatia....de fapt , de la bleu esti intrebat in fiecare zi daca vrei cumva sa renunti si sa pleci acasa...nu am ideee cat se sta la rouge dar cand termini stagiul la ei se pleaca la castel unde incepe IADUL Very Happy ....stiu ca la bleu primesti 30 euro/zi iar la rouge 40 euro/zi...comportamentul celor de acolo e militaros, ti se vorbeste numai in franceza , esti injurat aproape ot timpul :..nu trebuie sa iei in seama asta , faci numai ce ti se spune , nu vorbesti neintrebat si nu faci pe desteptul fata de niciun individ intrat pe portile alea....daca esti motivat cu adevarat cred ca faci fata...fi modest, sincer la ce te intreaba si nu i subestima in vreun fel atat pe legionari sau pe ceilalti candidati...ca sfat : nu ti lua la tine foarte multe lucruri...cat pt 2-3 zile...pasaport obligatoriu, fara obiecte de valoare, cutite, arme, icoane, saul alte lucruri care pot te pot compromite in vreun fel sau de care se pot lega la GESTAPO"
spyd3r9999
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Joi 5 Iun 2014 - 3:10

salut vreau sa ma inrolez si eu bogdan ce zici vrei sa mergem impreuna daca vrei sa vorbim mai multe vb pe messenger alex_mario_pch id sau alexutzuu7 astept
SPARTANUL
Moderator

Data de inscriere : 24/05/2014
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Joi 17 Iul 2014 - 19:53

toti ziceti ca nu-s grele de cultura generala acelea psiho dar mai toata lumea pica la ele ( ziceti ca doar retardati pica , cum se face ca pica mai toata lumea si zice ca nu iti trb scoala sa le faci deci minciuni peste minciuni s-au ? )
SPARTANUL
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de vladonexxl la data de Dum 20 Iul 2014 - 18:52

in mare parte sunt oameni fara prea multa scoala cei care vor sa se inscrie... si aia care pica ori sunt neatenti ori chiar sunt prosti... ai incercat sa te angajezi in armata romana si sa ajungi sa dai testul psihologic? testele psiho din legiune sunt asemanatoare ca cele din armata romana.... deci daca ai putina minte le iei...
vladonexxl
Utilizator

Data de inscriere : 12/01/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Lun 21 Iul 2014 - 11:27

Trebuie sa fii atent, atata tot. Nu sunt grele, nu sunt complicate.
Admin
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Sam 2 Aug 2014 - 3:16

nu m-am inrolat eu nu am terminat liceul si nu merge.. si mi-e frica la teste psiho nu ca-s CUVANT CENZURAT dar toti pica si nu stiu dc
SPARTANUL
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Sam 2 Aug 2014 - 4:52

imi puteti da si mie un link ceva sa fac.. asa multi din noi nu ar mai pica sa facem aici un sondaj sau sa se faca topic cu asa ceva daca vrea rostar ar fi super bine si mai populata pagina..
SPARTANUL
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Dum 3 Aug 2014 - 23:28

Ce ai nevoie? Teste psiho?

Vad ce fac, ele difera fata de ce e acolo, insa principul e acelasi.
Admin
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Lun 4 Aug 2014 - 16:42

ar fi super sa faci aici pe site ai avea mult mai populat siteu parerea mea si ne-ar ajuta si pe noi eu fac testul navette din prima pe toti dar la tractiuni am prob fac 4-5 si la psiho cu figuri sunt praf cred ca majoritatea pica mai mult la psiho decat la altceva... multumim rostar
SPARTANUL
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de georgian654 la data de Sam 30 Aug 2014 - 14:46

Salut am 18 ani port ochelari , am dioptriile -3 am sanse sa iau examenul mediacal?
georgian654
Utilizator

Data de inscriere : 29/08/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Vin 26 Sept 2014 - 9:34

Ai sanse, depinde de medicii de acolo.
Admin
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de SPARTANUL la data de Sam 4 Oct 2014 - 14:39

am 2 masele cariate nu am nici-o sansa nu ?
SPARTANUL
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanionut la data de Sam 4 Oct 2014 - 15:19

cred ca ar fi bine sa le plombezi.nu cred ca ar fi ok sa ajungi acolo si sa te trezesti ca te da inapoi pt doua carii..mai ales ca daca alegi sa le repari in Franta, te costa cam 100 Euro bucata Smile ..Bafta!
bogdanionut
Utilizator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: